Primary Navigation

Jakie drzwi wejściowe do mieszkania?

Dom

Mieszkając w bloku nie można oszczędzać na drzwiach wejściowych ponieważ to właśnie one zabezpieczają nas od przeciągów, hałasów czy też ogólnie odgłosów panujących na klatce. Dodatkowe drzwi wejściowe do mieszkania są zabezpieczeniem przed nieproszonymi gośćmi, którzy czasami znajdują się na klatce. Warto więc wiedzieć na co zwracać uwagę wybierając drzwi wejściowe do mieszkania.

Izolacja termiczna

Jest to bardzo istotna sprawa zwłaszcza jeżeli chodzi o sezon grzewczy. O tym jakie straty występują mówi współczynnik przenikania ciepła U. W polskim prawie budowlanym dopuszczone są drzwi o współczynniku U <= od 2,6 W/(m2*K), jednak w większości przypadków lepiej wybrać drzwi o parametrze Uproducent drzwi zewnętrznych podaje ten parametr tylko dla niektórych elementów drzwi. Należy wybierać modele, które mają podany parametr dla całych drzwi.

Izolacja akustyczna

Jest to również bardzo istotny parametr. Uszczelki, które są zastosowane w drzwiach również mają za zadanie zniwelować ilość hałasu dostającego się do mieszkania. Izolacja akustyczna powinna być wyrażona w decybelach za pomocą współczynnika Rw. Współczynnik ten nie powinien być niższy 28 dB. Istotną kwestią jest także fakt, że każde 3dB to dwukrotne zmniejszenie ilości dostającego się hałasu do mieszkania.

Zabezpieczenia

Oczywiście bardzo istotną kwestią jeśli chodzi o wybór drzwi jest odpowiednie zabezpieczeń antywłamaniowych. Przede wszystkim należy pamiętać, że jeden zamek wielopunktowy będzie skuteczniejszy w zakresie ochrony antywłamaniowej niż wiele blokad. Nie tylko jeśli chodzi o skuteczność, ale także fakt, że w przypadku niebezpieczeństwa takie zasuwy ograniczą nam możliwość ucieczki. Przykładowymi zabezpieczeniami w drzwiach jakie często stosujemy są bolce antywłamaniowe od strony zawiasów czy też wręg antywłamaniowy.

Oczywiście decydując się na kupno drzwi należy także zwrócić uwagę na ich odpowiednią wielkość i ogólną jakość wykonania. Warto także sprawdzić jaki producent drzwi zewnętrznych je wykonał. Wszystkie powyższe cechy mają wpływ na zadowolenie z kupionych drzwi.