Primary Navigation

Czy wycieczki do Iranu są bezpieczne?

Wbrew temu, co słyszymy w mediach, Iran – z turystycznego punktu widzenia – jest krajem bezpiecznym. Owszem, trzeba dostosować się do tamtejszych zasad – nie można zakładać krótkich spodni (szczególnie w pobliżu meczetu), w czasie Ramadanu należy powstrzymać się od publicznego spożywania posiłków, trzeba pamiętać o specyfice irańskiego ruchu drogowego, który jest bardzo chaotyczny, czy wreszcie powinno unikać się rozmów z obcymi kobietami. Z drugiej jednak strony wycieczki do tego kraju to prawdziwa gratka dla lubiących starożytną historię, zupełnie obcą kulturę i – co może niektórych zdziwić – wspaniałe atrakcje turystyczne.

Wycieczki do Iranu cieszą się zresztą coraz większą popularnością wśród Polaków. Chętnie odwiedzamy np. tamtejszy Ziggurat Choqa Zambil, mający ponad 3000 lat i poświadczający używanie wówczas pisma; Sziraz wraz z wpisanym na listę parkiem Bagh-e Eram i obecnymi w nim meczetami oraz średniowiecznymi budynkami; Yazd, czyli miasteczko glinianych domów, uliczek oraz starożytnych wież; czy wreszcie starożytną twierdzę Bam – co prawda naruszoną przez trzęsienie ziemi 15 lat temu, ale konsekwentnie odbudowywaną przez władze kraju.

Oczywiście wycieczki objazdowe obejmują jeszcze szereg innych miejsc, ale już wyżej wymienione pokazują, że Iran to kraj wielu interesujących atrakcji. Nie ma się więc czego bać, zwłaszcza pamiętając o wspomnianych wyżej zasadach, o uszanowaniu tamtejszego prawa i ludzi. Zresztą, w wielu przypadkach Iran jest o wiele bardziej otwarty niż kraje europejskie – dość tu powiedzieć np. o zwyczaju zapraszania nieznajomych na obiad. Nawet policja jest miła i uprzejma – oczywiście znów pod warunkiem, że będziemy unikać rozmów o polityce i czynów zabronionych – dlatego jeszcze raz: jeżeli ktoś lubi starożytną historię, odmienną kulturę i wspaniałe atrakcje, nie powinien przejść obok tego kraju obojętnie.