W dzisiejszych czasach gdzie każdy żyje coraz szybciej oraz ma niewiele czasu na zatrzymanie się wiele osób skarży się na problemy z psychiką oraz skupieniem. Niekiedy może to doprowadzić do takich powikłań jak stany lękowe, problemy ze snem czy też inne dolegliwości zdrowotne. W skrajnych przypadkach takie samopoczucie może spowodować wpadnięcie w różnego rodzaju nałogi. W tym celu powstała hipnoterapia, zatem warto wiedzieć na czym polega to zjawisko oraz jakie korzyści ze sobą niesie.
Czym jest hipnoterapia?
Zgodnie z definicją jak obowiązuje w nomenklaturze psychologicznej hipnoterapia to bardzo znany i często stosowany proces usprawnienia kondycji psychicznej oraz myślenia przeznaczony praktycznie dla każdego. Proces ten polega na wprowadzeniu pacjenta w stan tzw. półsnu, gdzie jednocześnie świat rzeczywisty miesza się z marzeniami oraz snami ukrytymi w podświadomości danej osoby. Hipnoterapię można również porównać do częściowego zawieszenia pewnego obszaru mózgu odpowiedzialnego za świadomość, które ma na celu „wyłączenie jej” na czas trwania terapii.
Celem zastosowania hipnoterapii u pacjentów, którzy cierpią na różnego rodzaju problemy psychiczne jest zwiększenie podatności u pacjenta na wypieranie działań niepożądanych z jego świadomości oraz umysłu. Poprzez stosowanie różnego rodzaju technik hipnotyzer jest w stanie w czasie rzeczywistym i jednocześnie w półśnie pacjenta przedstawić mu przyczynę niepożądanych dolegliwości psychicznych oraz pomóc zrozumieć mu dlaczego jest to niekorzystne dla zdrowia danej osoby. Dzięki temu osoba, która poddaje się hipnoterapii po pewnym czasie jest w stanie sama zrozumieć, iż to co sprawia jej dolegliwości natury psychicznej jest jedynie pewnego rodzaju złudnym wyobrażeniem, które jedynie ma na celu sprawdzić samoocenę pacjenta niemalże do zera.
Jakie są zalety stosowania hipnoterapii?
Choć niektóre osoby mogą utożsamiać hipnoterapię z próbą manipulowania pacjentem oraz jego myślami i uczuciami to ten rodzaj terapii ma za zadanie wyłącznie pomóc cierpiącej osobie. Dzięki temu, iż jest on znany od wielu lat i stosowany na całym świecie odkryto wiele zalet tego rodzaju terapii. Zaliczają się do nich m.in.:
- pomoc w leczeniu wielu chorób oraz dolegliwości psychicznych – hipnoterapia pomaga osobom, które cierpią m.in. na depresję, nerwicę, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, różnego rodzaju nałogi;
- zrelaksowanie się – hipnoterapia pozwala na poznanie stanu swojego umysłu, w którym to możliwie w jak najkrótszym czasie i w jak najlepszy sposób pacjent może się odprężyć. Jest to bardzo przydatne zwłaszcza przy zwalczaniu problemów ze snem czy też ogólnie brakiem snu w nocy. Hipnoterapia w tej sytuacji pomaga zrozumieć kiedy organizm najlepiej jest się w stanie wyciszyć oraz kiedy pacjent może zasnąć bez obaw o pojawienie się koszmarów lub negatywnych myśli;
- poznawanie samego siebie – hipnoterapia, jako narzędzie w poznawaniu własnego umysłu, również jest świetnym sposobem na lepsze poznanie swojego zachowania w różnych sytuacjach. Dzięki kontroli swoich myśli oraz połączeniu świata rzeczywistego ze światem marzeń pacjent może sobie wyobrazić jak chciałby wyglądać w przyszłości lub co chciałby zmienić w swoim życiu. Taki rodzaj terapii jest bardzo przydatny zwłaszcza dla osób, które chcą dokonać zmian w swoim życiu lub dowiedzieć się co dotychczas robili źle.
Na podstawie powyższych zalet można śmiało stwierdzić, iż hipnoterapia to najlepszy sposób na walkę z problemami natury psychicznej, fizycznej oraz z własnymi słabościami. Dzięki tej prostej metodzie można w nieskomplikowany sposób zdobyć więcej cennych informacji na swój temat lub zrozumieć mechanizmy jakie rządzą umysłem danej osoby i je adekwatnie modyfikować.
Przygotowano przy współpracy z akademiahipnoterapii.pl