Primary Navigation

Jak wygląda zaćma u kota?

Zaćma u kota jest dość powszechną chorobą. Zwierzęta, podobnie jak ludzie chorują, starzeją się, tracą wzrok. Ale można im również pomóc, jeśli zauważy się objawy na czas i poprosi o pomoc weterynarza. Kot nie powie, że gorzej widzi, ale jeśli właściciel zwraca uwagę na jego oczy, to raczej szybko zauważy objawy charakterystyczne dla zaćmy u kotów.

Czym jest zaćma u kota?

  Koty, podobnie jak ludzie, są również podatne na rozwój chorób oczu. Wyraźny widok szeroko otwartych błyszczących oczu jest wskaźnikiem doskonałej widoczności zwierzaka. Jeśli jednak właściciel zauważy, że oczy kota stają się ciemne, spuchnięte jak gdyby pokryte zasłoną, trzeba zabrać go do kliniki weterynaryjnej na badania.

 Wszystko to może być objawem niebezpiecznej choroby: zaćmy, której leczenie jest raczej trudne i zwykle ma na celu złagodzenie stanu i zapobieganie zakażeniu oczu. Ale nie można też odłożyć konsultacji z weterynarzem na później, jeśli choroba nie będzie leczona, zwierzę może całkowicie oślepnąć. Zaćma jest zmętnieniem soczewki, która powinna być przezroczysta, aby światło w niej załamało się bez zniekształceń. Wtedy obraz dotrze do siatkówki, a mózg przetworzy to, co widzi. Jeśli soczewka staje się mętna, światło nie może być załamane, tak jak powinno, a obraz jest rozmazany, jeśli w ogóle dojdzie do siatkówki.

  Soczewka jest jak kapsuła: powłoka, w której zachodzą złożone procesy chemiczne. Aby komórki wewnątrz soczewki działały, muszą być zdolne do pozbycia się przetworzonych substancji. Proces ten odbywa się dzięki płynowi wewnątrzgałkowemu, który otacza soczewkę. Smutne jest to, że jeśli zwierzę nie jest leczone, w oku może rozwinąć się zapalenie.

 Zaćma u kota rozwija się, gdy w dochodzi do zaburzenia substancji w soczewce z nadmiernym rozpadem składników białkowych. W wyniku tego dochodzi do śmierci komórki i rozpadu białka zawartego w dużej ilości w soczewce. Rozwijająca się zaćma u kota, której objawy są początkowo trudne do zauważenia, nie przeszkadza zwierzętom przez długi czas i nie wpływa na ich zachowanie. I tylko uważny właściciel może pewnego dnia zauważyć, że zwierzę zaczęło gorzej widzieć, a narządy dotyku, węchu i słuchu pomagają mu orientować się w przestrzeni. Jedynym oczywistym znakiem wskazującym, że kot ma zaćmę, jest zmieniony kolor źrenicy.

Etapy rozwoju zaćmy u kota

W zależności od stadium rozwoju choroby dolegliwość dzieli się na następujące etapy:

  • Początkowy. Gdy wszystko się dopiero zaczyna, na krawędziach soczewki pojawia się zmętnienie. Widzenie nieco pogarsza się, zwierzę nie widzi wyraźnych krawędzi, ale nadal odróżnia obiekty.
  • Niedojrzały. Rozmazuje się środek soczewki. Widzenie jest słabsze, obraz jest zamazany.
  • Dojrzały. Cała soczewka jest zamglona. Zwierzę odróżnia teraz tylko światło lub ciemność, nie widzi żadnych obiektów, nawet rozmytych konturów.
  • Ostatni etap. Kot już nie odróżnia dnia i nocy, nic nie widzi. Soczewka zwierzęcia jest zniszczona, rozkładając się na włókna.

Leczenie zaćmy u kota

 Objawy zaćmy u kota nie są trudne do zauważenia. Wystarczy spojrzeć w oczy zwierzaka. Gdy soczewka staje się mętna, zamiast czarnej źrenicy widać mleczną plamę. Zazwyczaj weterynarz na wczesnym etapie przepisuje specjalne kropelki. Ale oprócz kropelek wymagane są również inne leki, więc wykonywany jest kompleksowy schemat leczenia. Jeśli wystąpiło zaburzenie metaboliczne, trzeba będzie zmienić dietę zwierzęcia. Jeśli cukrzyca rozwinęła się u kota trzeba ją prawidłowo leczyć.

 

 Weterynarz będzie szukał ukrytych procesów zapalnych. Utrata wzroku dla człowieka to straszna tragedia. Ale kot ma dobry węch, doskonały słuch i delikatne wibracje na łapach, twarzy i brwiach, dzięki czemu zwierzęta te są nieporównywalnie lepiej zorientowane niż ludzie, nawet po całkowitej utracie wzroku. Wspierany przez troskliwego właściciela, kot szybko dostosuje się do nowych warunków i przeżyje długie szczęśliwe lata.