Primary Navigation

Popularne usterki automatycznych skrzyni biegów

Automaty nie są wciąż tak popularne w naszym kraju, a nawet w całej Europie, jak ma to miejsce w USA. Jednak pojawia się coraz więcej samochodów wyposażonych w takie skrzynie i uważamy, że to najwyższy czas by napisać o nich serię poradników. Zaczniemy od najbardziej popularnych problemów, jakie użytkownicy mają z tymi skrzyniami. Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że automaty są delikatne, łatwo je uszkodzić, a naprawy za to kosztują krocie. Czy rzeczywiście tak jest?

Jak jeździć z „automatem”?
Pierwsze czym powinniśmy się tutaj zająć, to sposób jazdy. Otóż wiemy wszyscy, że gdy silnik auta jest zimny, nie możemy wciskać zbyt mocno gazu i wkręcać go na zbyt wysokie obroty. Podobnie jest ze skrzynią. Dobrym zwyczajem jest czekać, aż automatyczne skrzynie biegów rozgrzeją się do pełnej temperatury pracy, zanim zaczniemy intensywniej przyspieszać, osiągać wysokie prędkości, czy też wciskać gaz do deski. Olej, który znajduje się wewnątrz, najlepiej smaruje wszystkie mechanizmy wtedy, gdy ma wystarczająco wysoką temperaturę. Lepiej wyposażone auta posiadają nawet wskaźnik na desce rozdzielczej, który ją pokazuje.

Czas na naprawę
Bywa jednak, że skrzynie zawodzą. Często jest to efekt nieprawidłowej eksploatacji, jak choćby szybka i dynamiczna jazda gdy olej jest jeszcze zimny, bądź brak dokonywania wymian tegoż oleju na czas. Najczęstsze usterki to ślizganie się biegów. Efekt jest bardzo podobny do ślizgającego sprzęgła w skrzyni ręcznej. Dodajemy gazu, obroty silnika podnoszą się, a samochód nie chce przyspieszać. Druga najpopularniejsza usterka to szarpanie przy zmianach biegów. Zwykle pojawienie się powyższych objawów oznacza, że może nas czekać spory wydatek. Naprawa automatycznych skrzyni biegów niestety nie jest tania, a to dlatego, że rozwiązania te potrafią być nawet bardziej skomplikowane, niż sam silnik. Dlatego zawsze wymieniajmy olej na czas i dbajmy o naszą skrzynię.

Nowoczesne automaty są coraz trwalsze i dzięki temu nie psują się bez powodów. Jednak należy szczególnie uważać, jeśli kupujemy używane auto z taką skrzynią. Nigdy nie wiemy do końca co robił poprzedni właściciel, czy wymieniał olej na czas, czy nie jeździł zbyt agresywnie gdy skrzynia buła zimna i tak dalej. Dlatego też uważajmy na tak zwane okazje, ponieważ bywa że auta sprzedane są na gwałt właśnie z tego powodu, że automat zaczyna odmawiać posłuszeństwa.