Wybierając wakacje w górach zachwycamy się nie tylko widokami dalekosiężnych szczytów. Tuż obok nas bowiem mijamy domy wybudowane w stylu góralskim tj. z drewna. Są one dla nas symbolem ciepła rodzinnego, tradycji i folkloru. Nie ukrywajmy, iż na dnie serca skrywamy marzenie o zamieszkaniu w takiej perełce polskich gór.
Drewniane budynki w stylu rustykalnym odróżniają się na tle innych domów w aspekcie wizualnym. Przede wszystkim posiadają niebywały potencjał, który można wykorzystać w agroturystyce. Zainteresowanie nimi nieustannie wzrasta, gdyż przybywa na rynku firm specjalizujących się w takim budownictwie. W rejonach turystycznych ich wartość momentalnie wzrasta. Również w innych rejonach kraju zauważamy trend na tak wyróżniające się gniazdo rodzinne. Największą z wielu zalet jest krótki okres budowy, wynosi on jedynie trzy miesiące. Jedyną pracą mokrą podczas okresu wzrastania szkieletu domu jest betonowanie, toteż można kontynuować działalność także okresie zimowym. Konstrukcja jest tak lekka, iż wydatki maleją. Zaoszczędzimy także na kosztach eksploatacyjnych – budynek wyłożony jest folią paroizolacyjną i wypełniony izolacją termiczną, dzięki czemu osiąga wysoką izolacyjność ścian zewnętrznych. Specyficzny mikroklimat wpływa pozytywnie na zdrowie mieszkańców. Drewno reguluje stan wilgotności, dzięki czemu ludzie nie zapadają na choroby. Materiał powinien być suszony przemysłowo i mieć sfrezowane krawędzi i ostruganą powierzchnię. Domy drewniane całoroczne pod klucz są dostępne nie tylko dla turystów, ale i dla stałych lokatorów. Chcąc zakupić go w stanie gotowym należy przyjrzeć się barwie bali. Najlepiej, gdy ściany mają naturalny kolor. Dopuszczalny jest również odcień zszarzały. Warto wyostrzyć swój zapach, gdyż świadczy on najbardziej o stanie domu. Powinna unosić się woń drewna.
Reasumując warto zamieszkać w takim miejscu, nie tylko w pobliżu gór. Pozwoli nam to przywołać wspomnienie wakacji spędzonych u podnóży szczytów. Nasz dom stanie się naszą odskocznią w każdym regionie Polski.