Laseroterapia to jedna z odmian fizykoterapii, czyli medycyny wykorzystującej różne zjawiska fizyczne. W laseroterapii głównym sposobem i narzędziem leczenia jest światło wzmocnione emisją promieniowania, znaną powszechnie właśnie jako laser – w tym przypadku jest to laser medyczny. Laseroterapię stosuje się w Polsce na wysoką skalę, zwłaszcza dla uśmierzenia stanów bólowych i zapalnych. Poza tym laseroterapia przynosi dobre efekty w chirurgii, stomatologii, ginekologii i w medycynie estetycznej.
Jak laser działa na nasz organizm?
Światło emitowane przez laser wprowadza w drganie pojedyncze elementy tkanek i tym samym pobudza je do regeneracji. Wiązki promieniowania oddziałują na tkanki, nawet jeśli te są położone kilka centymetrów pod naskórkiem. Laser działa więc w sposób dwojaki. Od razu wpływa na zespół komórek lub też poprzez łańcuch reakcji przywraca do zdrowia te tkanki, do których nie sposób dotrzeć bezpośrednio. Laseroterapię stosuje się jako jedyną metodę fizykoterapii lub też w roli uzupełnienia dla innych metod leczenia – farmakologicznych, jak i naturalnych.
Laseroterapia – jakie daje efekty?
Laseroterapia przeciwdziała wielu schorzeniom i objawom chorobowym. Jest stosowana przede wszystkim jako metoda:
- przeciwbólowa,
- przeciwzapalna,
- bioenergetyczna,
- rozkurczowa.
Laseroterapia przeciwko objawom bólowym
Promieniowanie laserowe sprzyja regeneracji tkanek oraz lepszemu samopoczuciu. To wszystko dzięki pobudzeniu neurytów do rozpoczęcia procesu samoleczenia przy jednoczesnej stymulacji mózgu do produkowania większej ilości hormonów szczęścia. Laseroterapię poleca się do leczenia bólów związanych z różnymi odcinkami kręgosłupa, a także do niwelowania bólów mięśniowych.
Laseroterapia w leczeniu stanów zapalnych
Leczenie laserem sprzyja usuwaniu czynników chorobotwórczych. Prowadzi do zmniejszenia obrzęków, przyśpiesza mikrokrążenie i polepsza wchłanianie korzystnych składników dostarczanych wraz z krwią do komórek. Zaleca się stosowanie laseroterapii w celu leczenia stanów zapalnych stawów i ścięgien, a także dla szybszego gojenia się ran i owrzodzeń.
Stymulacyjne działanie laseroterapii
Światło emitowane przez laser uwalnia wiele korzystnych reakcji w komórkach. Sprzyja ich biostymulacji – w rezultacie stają się one lepiej odżywione, a ich regeneracja następuje szybciej. Laser pobudza produkcję kolagenu, który pełni kluczową rolę dla młodego wyglądu skóry. Procesy zachodzące między komórkami zostają zharmonizowane, co sprzyja równowadze całego organizmu. Z tych wszystkich względów po laseroterapię sięgają osoby z kontuzjami tkanek miękkich, a także chcące odjąć sobie lat.
Laseroterapia – ulga poprzez rozkurczenie mięśni
Laseroterapia reguluje procesy związane z kurczeniem się i rozkurczaniem mięśni. Dzięki temu daje dobre efekty przy leczeniu nerwobólów, regulacji zmian hormonalnych lub dla przyśpieszenia metabolizmu.
Czy laseroterapia ma podstawy medyczne?
Laseroterapia staje się coraz lepiej znana, głównie dzięki licznym badaniom fizjoterapeutów. Jeśli chodzi o wyraźne dowody, to istnieje ponad sto publikacji testów klinicznych, które potwierdziły działanie tej metody.
Przy współpracy z elite.waw.pl