Choroby neurologiczne, czyli wszelkie schorzenia związane z ośrodkowym układem nerwowym oraz obwodowym układem nerwowym, występują najczęściej u ludzi, jednak wśród zwierząt także nie są rzadkością. Choroby neurologiczne u zwierząt powinny być jak najszybciej zdiagnozowane i leczone, dlatego bardzo ważna jest obserwacja zwierzęcia, ponieważ on, w przeciwieństwie do człowieka, nie powie, że coś jest nie tak. Objawy choroby neurologicznej łatwo jest zauważyć. Jeżeli zwierzę ma trudności ze wstawianiem, nie może utrzymać właściwej równowagi, powłóczy kończynami lub wygląda na otępione, ma depresję, wpadnie w śpiączkę lub wręcz odwrotnie, jest nadmiernie pobudzone, to znak, że z jego układem nerwowym może być coś nie w porządku.
Jeżeli właściciel zauważy w zachowaniu zwierzęcia któryś z powyższych objawów, koniecznie trzeba udać się do odpowiedniego specjalisty. W przypadku chorób neurologicznych u zwierząt takim specjalistą jest weterynarz neurolog.
Choroby związane z układem nerwowym u zwierząt są zawsze wyzwaniem dla weterynarza, ponieważ prawidłowe ich zdiagnozowanie nie zawsze jest proste. Potrzebne jest spore doświadczenie, aby rozpoznać charakterystyczne zaburzenia oraz odpowiednio dopasować je do możliwych uszkodzeń konkretnej części układu nerwowego.
Najbardziej narażone na ryzyko chorób neurologicznych są psy i koty (lecz nie tylko, zapadają na nie także większe zwierzęta). Przebieg choroby u tych zwierząt nie różni się bardzo od przebiegu choroby u człowieka, chorują one także na podobne przypadłości.
W wielu przypadkach choroby neurologicznej u zwierząt konieczny jest zabieg chirurgiczny. Po nim opiekun zwierzęcia dostaje odpowiednie zalecenia oraz plan rehabilitacyjny, który trzeba realizować razem ze zwierzakiem.
Na szczęście neurologia weterynaryjna jest dosyć dobrze rozwinięta i wiele chorób neurologicznych, jeżeli zostaną odpowiednio wcześnie zauważone i zdiagnozowane oraz poprzez dobranie odpowiedniego trybu leczenia, jest możliwych do złagodzenia, a często nawet do całkowitego wyeliminowania.